تحقیقات بازاریابی اینترنتی

تحقیقات بازاریابی اینترنتی

مقدمه تحقیقات بازاریابی

نفوذ اینترنت در زندگی روزمره افراد هر روز در حال افزایش است تا آنجا که که تعداد کاربران اینترنت در سال های اخیر تا حد قابل توجهی بیشتر شده است. این همان چیزی است که آمارها و بررسی ها هم آن را تایید می کنند.

 جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی موسسه تحقیقاتی  IHS iSuppli در این مورد نشان می دهد که تعداد کاربران اینترنت جهان در فاصله سال 2011 تا 2015 افزایش 60 درصدی پیدا می کند و در این سال ها به تعداد این کاربران ،1،1 میلیارد نفر اضافه می شود. به این ترتیب تعداد کاربران اینترنت در سطح جهان تا سال 2015 به 3،2 میلیارد نفر می رسد که 58 درصد بیشتر از جمعیت 2،1 میلیارد نفری کاربران اینترنت در جهان سال 2011 خواهد بود. این در حالی است که کارشناسان و تحلیلگران iSuppli  معتقدند تعداد کاربران اینترنت جهانی تا پایان سال 2012 به 2،4 میلیارد نفر می رسد که این رقم در مقایسه با سال 2011 رشد بیش از 13 درصدی را نشان می دهد.

 _____________________________________________________________________________________________________________________

تحقیقات بازاریابی اینترنتی

45455345345

________________________________________________________________________________________

حال با  این اوصاف،جالب است بدانیم اینترنت با این میزان مخاطب، چقدر بزرگ است و به چه میزان اطلاعات را در خود جای داده است ؟!

گوگل،تخمین می زند که در اینترنت 5 میلیون ترابایت، اطلاعات وجود داشته باشد که معادل 5 میلیارد گیگابایت یا 5 تریلیون مگابایت است. از آنجا که مغز انسان ظرفیتی حدود یک تا 10 ترابایت دارد، اگر متوسط ظرفیت مغز را 5 ترابایت در نظر بگیریم، اینترنت معادل ظرفیت مغز یک میلیون انسان است.

پس همانطور که مشاهده کردید هر روز هزاران نفر به کاربران عادی اینترنت افزوده می شود و طبیعی است که با افزوده شدن افراد، به میزان اطلاعات موجود در این شبکه جهانی نیز افزوده می شود. افرادی که تا چندی پیش از اینترنت چیز زیادی نمی دانسته اند و حالا با استفاده از یک راینه شخصی و یا از طریق کافی نت ها به این دنیای بزرگوارد شده اند. این ها کسانی به جز همین مردم عادی اطراف خودمان نیستند؛ افرادی که بر اساس عاتدت و مطابق روند معمولی که تاکنون خریدها و معاملاتشان را در بازارهای فیزیکی انجام می داده اند، و لیکن هم اکنون با اضافه شدن به جمع کاربران اینترنتی ناخواسته به جمع مشتریان بالقوه شما تبدیل شده اند.

اما تصور اشتباهی که همیشه برای افرادی که در دنیای تجارت الکترونیک شروع به سرمایه گذاری می کنند، وجود دارد این است که فکر می کنند هر کاربر اینترنت یک مشتری است و این انتظار را دارند که او به مض آشنایی با اینترنت خرید و یا حتی فروش کالاهای خود را از این طریق انجام دهد. مساله این است که ما مدام از موفقیت های جف بیزاس در آمازون و یا درآمدهای نجومی یاهو، گوگل، فیس بوک و مایکروسافت می خوانیم و می شنویم؛ اما از سرگذشت تجار بازارها الکترونیکی که به امید کسب درآمدهای زیاد وارد این عرصه شده اند و پس از صرف هزینه های زیادی دچارورشکستگی شده اند خبر نداریم. به جرات می توان گفت یکی از مهم ترین عوامل این شکست ها عدم توجه به امر مهم تحقیقات بازار در بازاریابی الکترونیکی است. تحقیقات و مطالعات بازار بهترین زمینه برای خلق ایده ها و روش های جدید در فنون بازاریابی و برتری بر رقبا می باشد.

پس بی شک این منبع گسترده اطلاعات، با دسترسی جهانی2،1 میلیارد نفر در سراسر جهان، گنجینه ای بی سابقه از داده ها و اطلاعات مختلف را در بر دارد. لذا در مورد استفاده متخصصان تحقیقات بازار از اینترنت، جای هیچ شکی نیست؛ بلکه مساله اصلی، چگونگی استفاده از اینترنت توسط آنها است.

امروزه کسب و کارهای اینترنتی، به منظور اتخاذ تصمیمات درست، به اطلاعات مناسبی درباره مصرف کنندگان آنلاین مورد نظر، و در زمان های مناسب احتیاج دارد. تحقیقات بازاریابی اینترنتی  نقش موثری در تسهیل درک و شناخت مشتریان، رقبا و نیروهای بازار ایفا می کند تحقیقات بازاریابی اینترنتی به منظور پاسخ به سوالات اساسی از قبیل موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

-         چه کسانی در فضای  مجازی محصولات ما و یا محصولات رقبای ما را خریداری می نمایند؟

-         ویژگی های جمعیت شناسانه و روان شناختی خریداران محصولات ما، در فضای مجازی چگونه است؟

-         الگوی استفاده مشتریان از رسانه های آآنلاین بقه چه صورت است؟

-         بازار محصولات ما در فضای مجازی در حال افزایش است یال کاهش؟

-         برای محصولات مان در فضای مجازی چه قیمتی را باید تعیین نماییم؟

-         محصولات مان در کجا و توسط چه کسانی باید فروخته شوند؟

-         سهم بازار ما در بازار رقابتی و بزرگ آنلاین چقدر است؟

-         آیا مشتریان از محصولات ما راضی هستند؟

-         سابقه خدمات ما چگونه است؟

به منظور پاسخ دادن به پرسش های بالا و سایر پرسش های مرتبط، محققان بازاریابی اینترنتی نیاز به دسترسی به اطلاعات مربوط و مناسب در زمان مناسب دارند.

_____________________________________________________________________________________________________________________ 

تحقیقات بازاریابی اینترنتی

5685685884784

___________________________________________________________________________________________________

2-1 تحقیقات بازاریابی اینترنتی

تحقیقات بازاریابی اینترنتی

تحقیقات بازاریابی طبق تعریف انجمن تحقیقات بازاریابی اروپا عبارتست از: تعیین، جمع آوری، تحلیل و تخمین هدفمند و نظام مند اطلاعات، برای بهبود تصمیم گیری های مرتبط با تشخیص فرصت ها و حل مسایل بازاریابی.

تحقیقات بازاریابی به ما کمک می کند تا فرصت های بازار را پیدا کنیم و با اطلاع از وضعیت بازار، با اطمینان بیشتری گام برداریم و بتوانیم کارهایی انجام دهیم که محصول ما در برابرمحصولات مشابه و نیز رقبا، چنان باشد که تحت تاثیر آنها قرار نگرفته و بازار به طور کامل، کالای ما را پذیرفته باشد.

بنابراین آن دسته از پژوهش ها، پیرامون یک مساله در حوزه ی بازاریابی و گردآوری داده ها، تبدیل آن به اطلاعات و تحلیل اطلاعات و پیگیری پیوندهای آن در مباحثی چون عرضه و تقاضای آمیخته با بازاریابی، رفتار مصرف کننده، توسعه نام تجاری، استراتژی سازمانی، عارضه یابی سازمانی، منابع انسانی حوزه ی بازاریابی و مفاهیمی چون بخش بندی، جایگاه سازی و هدف گذاری را شامل می گردد. تحقیقات بازاریابی با تعیین جایگاه فعلی بنگاه اقتصادی در صنعت، تحلیل عمومی صنعت و رقبا، و تشخیص نقاط انحرافی و احتمالی بهتری را برای تدوین جایگاه مطلوب فراهم آورد. در حوزه مطالعاتی از این شیوه تحقیق، گاه به عنوان "تحقیقات بازار" نیز یاد می گردد که متخصصان این حوزه ضمن تایید مشابهت ها با مفهوم"تحقیقات بازاریابی" نقاط افتراقی را نیز قائل می شوند. از آن جمله می توان به بررسی اختصاصی روابط بازار، روابط بین چند بنگاه در بازار همسانیا ناهمسان، تامین کنندگان و ذینفعان در حوزه "تحقیقات بازار" اشاره داشت که ضمن تایید کارشناسان، مباحث این حوزه را نیز زیرمجموعه ای از "تحقیقات بازاریابی" دانسته اند. در واقع "تحقیقات بازاریابی" به مفهومی جهان شمول اطلاق می گردد.

کار اصلی مدیران مدیران بازاریابی، تعریف نیازهای مصرف کنندگان به منظور تدوین و اجرای استراتژی ها و برنامه های بازاریابی  با هدف تامین نیازهای مشتریان است. در این خصوص دستیابی مدیران به اطلاعات مربوط به مشتریان ، رقبا و دیگر نیروهای موجود در بازار امری ضروری است.

تبلیغات، هر گونه ارائه و پیشبرد غیر شخصی ایده، کالا یا خدمات توسط یک تبلیغ کننده است که اهدافی همچون ایجاد آگاهی، ترغیب، یادآوری و تقویت کردن را دنبال می کند و پیشبرد فروش، مجموعه ای از ابزارهای محرک گوناگون است که اهداف آن ارائه انگیزه خرید و در کوتاه مدت خرید سریع تر یا بیشتر کالا  یا خدمات است.

 بررسی تبلیغات در مواردی مانند کسب اطلاعاتا مربوط به مخاطبان رسانه ها،تعیین میزان موفقیت برنامه های تبلیغاتی، ارائه پیام های جذاب تر ، برنامه ریزی تنبلیغات بطور اثربخش و انتخاب رسانه ها و روش های موثر تبلیغات، مدیران را یاری میکند.

تقسیم بندی تحقیقات بازاریابی

الف) تحقیقات درباره بازار

بررسی سهم بازار یک مصول یا شرکت در مقایسه با رقبا

بررسی چگ.نگی بخش بندی بازار

بررسی کانال های توزیع در مقایسه با رقبا

امکان سنجی ورود محصول جدید به بازار

ب) تحقیقات  دربیاره مشتری و مصرف کننده

بررسی ویژگی های جمعیتی مشتریان محصول

بررسی الگوی خرید مشتریان

بررسی الگوی مصرف مشتریان

بررسی میزان وفاداری مشتریان به مارک تجاری

بررسی میزان رضایت مشتریان از محصول

بررسی نیازها، خواسته ها و انتظارات مشتریان از محصول

بررسی ویژگی های بازار هدف در فرآیند تصمیم گیری خرید

ج) تحقیقات درباره محصول

بررسی ویژگی های محصول در مقایسه با رقبا

بررسی جایگاه شرکت در بازار هدف (شناخت، عملکرد، نگرش، رضایت)

بررسی جایگاه محصولات یک شرکت در بازار هدف از نظر محصول، قیمت، توزیع و پیشبرد فروش

پیش آزمون محصول جهت دستیابی به سلیقه مصرف کنندگان

بررسی شاخص های محصول جهت دستیابی   به سلیقه مصرف کنندگان

بررسی شاخص های محصول شامل سهم بازار، میزان جایگیری در اذهان،نفوذ در مخاطبان،ترجیح محصول

 بررسی بسته بندی محصول

کاربردهای تحقیقات بازاریابی

1. تعیین جایگاه بنگاه اقتصادی در صنعت متبوع

2. اندازه گیری سهم بازار محصولات فعلی و تخمین سهم بازار محصولات آتی

3. شناسایی بازار و مخاطبان هدف (با نگرش حفظ و توسعه)

4. تدوین مسیر موثر و کارای تبلیغاتی با توجه به ویژگی های محصول و قیمت گذاری، و شیوه توزیع و تحلیل آمیخته تبلیغات 5M با نگرش ارتباطات یکپارچه بازاریابی  IMC

5. شناسایی عارضه های سازمانی و جلوگیری از عارضه های احتمالی

6. تحلیل آمیخته بازاریابی 4P بنگاه اقتصادی و تکنیک های اجرای آن

7. شناسایی ویژگی های محصولات فعلی با طراحی سبد محصولات جدید بر اساس نگرش راهبردی سازمان

8. شناسایی استراتژی های ورود به بازار

9. خلق ویژگی های رقابتی

10. تدوین تحلیل های محیطی بنگاه اقتصادی PEST

11. تدوین تحلیل نقاط ضعف، قوت، تهدیدها و فرصت های پیش روی بنگاه اقتصادی SWOT

12. بررسی ورود به کسب و کار جدید

13. تحلیل رفتار مصرف کننده نهایی و واسطه ای منطبق بر سبد محصوص و شناخت ویژگی های نگرشی

14. تشخیص معیارهای تدوین اهداف بلند مدت، میان مدت، کوتاه مدت، سیاست ها، رویه ها و روش های انجام فرآیندهای سازمانی

15. تشخیص معیارهای تدوین چشم انداز سازمان

16. تدوین فرآیند ساختن نام تجاری و توسعه نام تجاری

 2-2 انواع تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازاریابی، به سه نوع، تحقیقات کمی، تحقیقات کیفی و تحقیقات کیفی و کمی طبقه بندی می شود.

تحقیقات کمی: در تحقیقات کمی از روش هایی استفاده می شود که بتوان نتایج را اندازه گیری کرد. این روش ها بر پایه تحقیقات پیمایشی قرار دارد که اغلب از نمونه هایی بیش از صد نفر استفاده می شود. ولی پژوهشگران بر این باور نیستند که باید فقط از روش کمی استفاده کرد. اغلب پژوهشگران بر این باورند که باید نخست با استفاده از روش های کیفی از دیدگاه و نظرات افراد آگاه شد، سپس در صدد ارائه اعداد و ارقام برآمد.

تحقیقات کیفی:  در برخی از تحقیقات، پژوهشگران می خواهند نه تنها در مورد آنچه رخ می دهد بلکه درباره علت و شیوه رخ دادن آن درکی عمیق پیدا کنند. تحقیقات کیفی عمدتاً به دنبال چرایی موضوع تحقیق است و اقدامی در جهت اندازه گیری پاسخ ها به عمل نمی آورد. تحقیق کیفی می تواند داده های پربار و غنی ارائه نماید و از این طریق پژوهشگر می تواند به نوع نگرش، رفتار، نیازها و انگیزه های آزمودنی پی ببرد. در تحقیقات کیفی عمدتاً از روش های مصاحبه ی آزاد و بحث گروهی استفاده می شود.

مقایسه تحقیقات کمی و کیفی: تحقیقات کیفی دید بهتری از مساله ایجاد می کند، در حالی که تحقیقات کمی به دنبال کمی کردن داده ها و تجزیه و تحلیل های آماری است. هر گاه موضوع جدیدی در تحقیقات بازار مطرح می شود، تحقیقات کیفی به همراه تحقیقات کمی مناسب شروع می شود. گاهی اوقات، تحقیقات کیفی به منظور توضیح یافته های پژوهش های کمی به کار می رود. به کار بردن نتنایج حاصل از تحقیقات کیفی، به عنوان تحقیق قطعی و برای گسترش نتایج به کل جامعه مورد نظر، کاربردی  اشتباه است. بهتر است که این دو نوع تحقیق به عنوان مکمل یکدیگر به کار گرفته شوند و نه به منزله ی رقیب یکدیگر.

______________________________________________________________________________________________________________________

تحقیقات بازاریابی اینترنتی

4343

______________________________________________________________________________________________________________________

آدرس

تهران . خیابان شهید بهشتی . خیابان پاکستان . کوچه دوم . پلاک ۲۰

تلفن ۰۲۱۸۸۵۲۷۷۹۳ - ۰۲۱۸۸۷۳۵۹۵۲

ایمیل [email protected]