۴ اصل بازاریابی در مورد خدمات به مشتریان

1-  هماهنگی مدیریت ارتباط با مخاطبان با فناوریهای جدید :

گاهی مدیران شرکتها سعی می کنند که با سبک مدیریت سنتی و همچنین تکنولوژیهای قبلی و قدیمی خود از فناوریهای جدید و روز دنیا برای برقراری تعامل با مخاطبان و مشتریان خود استفاده کنند ولی در شبکه های ارتباطی و مدیریتی مدرن، صاحبان شرکتها و افرادی که مسئولیت ارتباط با مشتریان را دارند سریع از تغییرات وضعیت بازار و مشتریان اطلاع پیدا کرده و می توانند افکار و اعمال مشتری را با استفاده از اطلاعات به روزی که به دست آورده اند در موقعیتهای آینده پیش بینی کنند و خدمات مناسب ارائه دهند. نکته مهم این است که باید شرکتها سعی کنند همه این مراحل و اقدامات به شکل غیر مستقیم و غیر ملموس انجام شود.

2-  داشتن ارتباط مناسب با سایر بخشها :

یکی از اهرمهای موفقیت هر شرکت یا سازمانی داشتن ارتباطات درست و بر مبنای همکاری در بخشهای مختلف آن شرکت یا سازمان است. در صورتی که مشکلی بین اجزای مختلف یک شرکت وجود داشته باشد، خدمات رسانی به مشتریان، میزان موفقیت و عملکرد آن شرکت افت خواهد کرد. یکی از بخشهایی که به صورت مستقیم با مشتریان در ارتباط است و دائماً بازخوردهای آنها را بررسی و شناسایی می کند بخش خدمات شرکت است. در بخشهای خدماتی یک شرکت با استفاده از امکانات و رسانه های مختلف ارتباطی از قبیل تهیه کاتالوگها، ایمیلها، شماره های تماس و…. با مشتریان ارتباط برقرار می نمایند. این بخش از جمله بخشهای مهم شرکت است. داشتن ارتباط مناسب با سایر بخشهای شرکت و همچنین استفاده از تکنولوژیهای روز و جدید می توانند برای بخش خدمات شرکت بسیار مفید باشد تا خدمات به شکل صحیح، سریع و منظم به دست مشتریان برسند. سعی کنید بخش خدمات و ارتباط با مشتریان را به شرکتهای دیگری واگذار کنید ولی منابع قابل اعتمادی برای جمع آوری اطلاعات از آن شرکتها و مراکز ایجاد کنید.

3-  حل موانع موجود ارتباطی با مشتریان :

در صورتی که میان شما و مشتریهایتان موانع و مشکلاتی وجود دارد که از ارتباط موثر جلوگیری می کند، سعی کنید این موانع را شناسایی کرده و آنها را رفع نمایید. اگر مشتریان دائمی و پایداری دارید سعی کنید صادقانه با آنها تعامل کرده و در مورد موانعی که وجود دارد صراحتاً و مستقیم از آنها پرس و جو کنید. سعی کنید تعاملی دو سویه با مشتریان خود ایجاد نمایید، به گونه ای که از طریق فیدبک هایی که از مشتریان در قبال عملکردتان دریافت می کنید اعمالتان را هدایت و تنظیم کنید و شما نیز عکس العمل مناسب و به موقعی به آنها نشان دهید.

4-  گسترش کانالهای اجتماعی :

افزایش چشم گیر کانالها و شبکه های اجتماعی امروزه موجب شده است تا اغلب افراد و مشتریان سعی کنند از این شبکه ها جهت کسب اطلاعات در خصوص یک شرکت و همچنین برقراری ارتباط با آنها استفاده کنند. بنابراین لازم است شرکتها به این پیچیدگیهای ارتباطی مطلع باشند و از این امکانات در جهت گسترش ارتباطات خود با مشتریان بهره بگیرند.

کلمات کلیدی :

دوره فروش, دیجیتال مارکتینگ, دوره مدیریت کسب و کار, Mini MBA, MBA, Digital Marketing

آدرس

تهران . خیابان شهید بهشتی . خیابان پاکستان . کوچه دوم . پلاک ۲۰

تلفن ۰۲۱۸۸۵۲۷۷۹۳ - ۰۲۱۸۸۷۳۵۹۵۲

ایمیل [email protected]