از «بازار اجاره هواپیماهای شخصی» تا «رشد چک‌های برگشتی به ۱۳ هزار میلیارد تومان»

 این پیمانه موضوعاتی همچون نوسان شاخص سهام در بازار آسیا، افزایش اندک قیمت نفت، پیش‌بینی بهای طلا و سکه در روزهای پیش روی، رشد تدریجی «تسه»ها در بازار اوراق مسکن، خانه های کلنگی گران تر از آپارتمان های نوساز، شش کلانشهر در معرض تنش آبی، همکاری شرکت آلمانی در ایران با گازپروم، رأی FATF بازهم به نفع ایران، سه میوه قاچاقی که در تابستان به فروش می‌رسد و درخواست قطر برای خرید سهام شرکت هواپیمایی آمریکایی را در بر دارد.
نوسان شاخص سهام در بازار آسیا
شاخص سهام روز جمعه در بازار آسيا نوسان پيدا كرد. به گزارش شبکه خبر، شاخص سهام نيكي ژاپن با كمتر از يك دهم درصد كاهش به 20 هزار و 106 مميز 85 واحد رسيد. شاخص سهام كاسپي كره جنوبي هيچ گونه تغييري نداشت و هر سهم دو هزار و 370 مميز 56 واحد خريد و فروش شد. ارزش سهام هنگ سنگ هنگ كنگ با سه دهم درصد افزايش به 25 هزار و 739 مميز 93 واحد رسيد اما شاخص سهام شانگهاي آهنگ نزولي داشت و هر سهم با دو دهم درصد كاهش سه هزار و 142 مميز 14 واحد معامله شد. در وال استريت شاخص سهام اندكي تغيير داشت و شاخص استاندارد اند پورز با كمتر از يك دهم درصد كاهش به دو هزار و 434 مميز 50 واحد رسيد. ارزش سهام داو جونز يك دهم درصد كاهش داشت و هر سهم 21 هزار و 397 مميز 29 واحد خريد و فروش شد اما شاخص سهام نزدك با كمتر از يك دهم درصد افزايش به شش هزار و 236 مميز 69 واحد رسيد.
افزایش اندک قیمت نفت در واپسین روز هفته
روز جمعه قیمت نفت، افزایش یافت. پس از آن که اول دیروز، قیمت نفت به کمترین حد خود در ده ماه گذشته رسید، امروز قیمت نفت کمی افزایش یافت. علت کاهش قیمت نفت در هفته های گذشته اشباع بازار نفت با افزایش تولید برخی از کشورهای تولید کننده و به رغم توافق اوپک برای کاهش تولید می باشد. قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته،  ۱۴ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۴۵.۳۶ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۳ سنت افزایش، بشکه‌ای ۴۲.۸۷ دلار صورت گرفت.
پیش‌بینی قیمت طلا و سکه در روزهای پیش رو
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن تحلیل بازار جهانی و داخلی طلا و سکه پیش‌بینی کرد که قیمت‌ها در آستانه تعطیلات عید فطر وضعیت متعادل و باثباتی خواهد داشت. محمد کشتی آرای در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اوایل هفته گذشته در بازار جهانی تا حدودی کاهش قیمت جهانی طلا را داشتیم و مجددا قیمت‌ها در اواسط هفته با مقداری افزایش همراه شد. در مجموع قیمت جهانی طلا در طول یک هفته گذشته پنج تا شش دلار بیشتر نوسان پیدا نکرد. وی با بیان اینکه در هفته گذشته در حوزه اقتصاد بین الملل شرایط با ثباتی در بازار حاکم بود، درباره وضعیت بازار داخلی توضیح داد: در بازار داخلی نوسانات زیادی را داشتیم. در اوایل هفته تقاضای زیادی برای خرید سکه در بازار ایجاد شد که این تقاضا باعث افزایش قیمت سکه شد. از طرفی هم قیمت ارز نیز افزایش پیدا کرد و این دو عامل باعث شد قیمت سکه روند صعودی پیدا کند ولی قیمت طلا از ثبات برخوردار بود. وی ادامه داد: در اواسط هفته گذشته تقاضای شکل گرفته برای سکه تعدیل شد و مجددا قیمت ها به شرایط اولیه خود بازگشت، این در حالی بود که قیمت ارز به طور نسبی افزایش داشت. کشتی آرای اضافه کرد: در حال حاضر هم با توجه به اینکه تعطیلات عید سعید فطر را در پیش داریم به نظر می‌رسد سطح معاملات کاهش پیدا کند و احتمالا هفته جاری قیمت ها تغییری نخواهد کرد، چون بسیاری از داد و ستدها در دو روز ابتدایی هفته جاری کاهش پیدا می‌کند.
رشد تدریجی «تسه»ها در بازار اوراق مسکن
اوراق تسهیلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با افت هفتگی 6/ 0 درصدی و رشد ماهانه 8/ 1 درصدی همراه شد. افزایش سقف وام جعاله از 10 به 20 میلیون تومان، «تسه»ها را وارد روند صعودی کرد. به گزارش دنیای اقتصاد، با این وجود، با توجه به کاهش تعداد معاملات در ماه رمضان، شاهد مقاومت سطح 77 هزار تومانی در برابر رشد قیمت اوراق بودیم. بنابراین میانگین قیمت اوراق در خرداد در سطح 75 هزار و 541 تومان قرار گرفت. مهلت افزایش سقف وام جعاله تا پایان شهریور اعلام شده است. نرخ سود واقعی وام، با توجه به رابطه مستقیم با قیمت در سطح 8/ 21 درصد قرار گرفته است. برخی کارشناسان با توجه به رشد تعداد معاملات مسکن در سه ماه ابتدایی، چشم‌انداز خروج مسکن از رکود را در ابتدای مهر پیش بینی کرده‌اند. نزدیک شدن به تابستان، فصل رونق مسکن و پایان ماه رمضان دورنمای رشد «تسه»ها را تقویت کرده است.
بازار اجاره هواپیماهای شخصی
ایران از نظر استفاده از هواپیماهای شخصی ۲ نفره در دنیا جزء کشورهای سرآمد محسوب می شود و حتی از بسیاری از کشورهای پیشرو در این زمینه جلوتر است. قیمت هواپیماهای دو نفره «نو» در ایران تا سال ۹۱ که نرخ ارز شاهد نوسان قیمتی نبود، عمدتا ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان بود اما از آن زمان به بعد که نرخ دلار و یورو به حدود ۴ هزار تومان رسیده، قیمت این هواپیماها نیز به ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به نقل از مهر، هم اکنون در فرودگاه های کشور در مجموع حدود 200 فروند هواپیمای شخصی وجود دارد که 30 تا 40 فروند آن در فرودگاه مهرآباد تهران مستقر است. مالکیت این 200 فروند مربوط به اشخاص حقیقی و برخی نیز متعلق به اشخاص حقوقی است. برخی مالکان دارای چند فروند هواپیمای شخصی هستند و در زمینه اجاره این هواپیماها فعال هستند. همچنین متقاضیان خرید هواپیماهای دست دوم می توانند از دارندگان هواپیمای شخصی که مایل به فروش هستند، هواپیمای دو نفره بخرند که از ۲۵۰ میلیون تومان شروع می شود. اجاره هواپیمای شخصی به دو صورت است: نخست اینکه متقاضی خود دارای مدارک اجازه پرواز و خلبانی هواپیماهای فوق سبک از سازمان هواپیمایی کشوری را داراست که می تواند همراه با یک نفر دیگر یکی از هواپیماهای موجود در فرودگاه ها که به این امر اختصاص داده شده را اجاره کند؛ یا اینکه می تواند هواپیما را به صورت چارتری (همراه با خلبان) اجاره کرده و خود در جایگاه کمک خلبان بنشیند. در هر صورت اجاره هواپیمای شخصی در ایران معمولا بین ساعتی ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است. 
خانه های کلنگی گران تر از آپارتمان های نوساز
رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور گفت: خانه های کلنگی با توجه به زمین بزرگتری که غالبا در اختیار دارند گران تر از آپارتمان های نوساز بوده و با توجه به وضعیت بازار مسکن در سال های اخیر متقاضی کمتری دارند. حسام عقبایی در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت ادامه داد: رکود بازار مسکن بیشترین زیان را به املاک کلنگی وارد کرده به گونه ای که خرید و فروش این نوع ملک ها با کاهش چشمگیری مواجه شده و این روند همچنان ادامه دارد. عقبایی با اشاره به روند کاهش ساخت و ساز در دو سال اخیر، گفت: در سال ٩٤ حدرد ٤٧ درصد و در سه ماهه نخست سال ٩٥ در حدود 17 درصد کاهش صدور پروانه های ساختمانی را داشتیم که این مهم کاهش روند ساخت ساز را نشان می دهد. رئیس اتحادیه املاک کشور یادآور شد: کاهش قدرت خرید چه در حوزه خریدو فروش و چه اجاره بها مشهود بوده و خانه های پرتقاضا خانه های قدیمی ساخت هستند.
شش کلانشهر در معرض تنش آبی
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: اکنون شش کلانشهر اصفهان، بوشهر، بندرعباس، شیراز، کرمان و مشهد و 289 شهر کشور در معرض تنش آبی قرار دارند یعنی منابع آب و مصرف در این شهرها در حالت سربه سر است. وی به پیش بینی‌های سازمان هواشناسی درباره افزایش 0.5 تا 1.5 درجه سانتیگراد دمای هوا در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور و مصرف بیشتر آب اشاره کرد و از مردم خواست برای برخورداری از شبکه آب پایدار در زمان اوج مصرف، از مصرف طولانی خودداری و این امور را به زمانی خارج از این ساعت ها موکول کنند. رحیم میدانی، ساعت های اوج مصرف آب در روزهای غیر تعطیل را از 16.30 تا 21 و در روزهای تعطیل را از 10 تا 14 و همچنین 16.30 تا 21 اعلام کرد و افزود: در این ساعت‌ها میزان مصرف آب به شدت افزایش می یابد و فشار بسیار زیادی به شبکه تحمیل می‌شود. به گزارش ایرنا، هفته صرفه جویی در مصرف آب از یکم تا هفتم تیرماه است.
وینترشال آلمان در ایران با گازپروم روسیه همکاری می‌کند
به نقل از پایگاه خبری راشن کانستراکشن، تیلو ویلاند، عضو هیأت اکتشاف و تولید نفت شرکت وینترشال در روسیه، لیبی و آمریکای جنوبی گفت، این شرکت احتمال همکاری با گازپروم در ایران را رد نمی کند. وی با اشاره به اینکه ایران کشوری با منابع قابل توجه است و از این رو برای شرکت وینترشال بسیار قابل توجه است، گفت: «شراکت ما با گازپروم مبتنی بر اعتماد است، بنابراین ما آماده انجام پروژه های مشترک احتمالی هستیم. اگر ایران فرصتی فراهم سازد، البته که ما به طور کامل آن را مورد توجه قرار می دهیم.» ویلاند افزود، ایران بخشی از استراتژی شرکت وینترشال برای هدف گیری مناطق کلیدی است. وی یادآور شد که شرکت متبوعش یادداشت تفاهمی را با شرکت ملی نفت ایران به امضا رسانده است. به گزارش تسنیم، شرکت وینترشال بزرگترین شرکت آلمانی فعال در زمینه تولید نفت و گاز در عرصه بین المللی است. شرکت گازپروم روسیه تفاهمنامه ای برای مطالعات توسعه میادین چشمه خوش و چنگونه با ایران به امضا رسانده است.
گروه اقدام مالی (FATF) بازهم به نفع ایران رأی داد
بر اساس تصمیم‌گیری‌های اخیر، گروه بین المللی اقدام مالی (FATF) که اقدامات تنبیهی علیه ایران را به مدت یک سال متوقف کرده بود، روز جمعه اعلام کرد که با توجه به پایبندی تهران به تعهدات خود، همچنان این محدودیت ها را معلق نگه خواهد داشت. به نقل از مهر، این گروه در گزارش خود گفته است که  پیشرفت های ایران در ارتباط با اجرای برنامه های نظارت مالی را مورد بحث قرار داده و پیشرفت های ایران را تصدیق می کند. بر همین اساس با ادامه تعلیق اقدامات مقابله ای این نهاد علیه ایران، به مدت یک سال دیگر موافقت شد. با این رأی، معدود دولت هایی که تلاش خود را برای ارائه تصویری منفی از کشورمان متمرکز کرده بودند، عملا ناکام شدند.
سه میوه قاچاقی که در تابستان به فروش می‌رسد
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار گفت: در فصل تابستان سه میوه قاچاق وارداتی آواکادوی ترکیه، سیب فرانسه و گلابی چینی در بازار وجود دارد اما حجم و تقاضای آن اندک است. حسین مهاجران ادامه داد: قیمت هر کیلوگرم میوه‌های قاچاق  در میادین مرکزی میوه تره بار 16 هزار تومان تا 17 هزار تومان به فروش می‌رسد که با در نظر گرفتن سود خرده فروشی قیمت آنها بیشتر نیز می‌شود. وی تصریح کرد: سیب گلاب داخلی نوبر در حجم  فراوانی به بازار آمده و به‌ زودی گلابی داخلی نیز به بازار می‌آید و تقاضایی برای کالاهای مشابه خارجی و قاچاق  را به حداقل می رساند.
شرکت هواپیمایی آمریکایی درخواست قطر برای خرید سهام خود را رد کرد
داگ‌پارکر مدیرعامل شرکت هواپیمایی آمریکن ایرلاینز اعلام کرد، این شرکت با پیشنهاد قطر برای خرید 10 درصد از سهام این شرکت هوایی مخالفت کرده است. پارکر معتقد است این مسئله اصلاً منطقی نیست. به نظر من بسیار گیج‌کننده است و من تا حدودی سردرگم شده‌ام. چرا باید شرکتی که ما به شدت در حال رقابت با آن هستیم، بخواهد بخشی از سهام ما را بخرد و این اصلاً منطقی نیست. از سال 2015 شرکت‌های هواپیمایی آمریکن ایرلاینز، دیتا و یونایتد آمریکا از رقابت نابرابر با سه شرکت خاورمیانه اتحاد، قطر ایرویز و امارات شاکی هستند. این شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی مخالف توسعه فعالیت‌ رقبای عرب خود در آمریکا بوده و مدعی هستند به این دلیل که دولت‌های عربی به آنها یارانه می‌دهند این شرکت‌ها قیمت بلیت‌ها را به صورت مصنوعی پایین نگه می‌دارند. پارکر معتقد است این پیشنهاد قطر احتمالا به این معنی خواهد بود که این شرکت می‌خواهد سیاست آمریکن ایرلاینز را نسبت به رقابت با شرکت‌های عربی تغییر دهد. به نقل از فارس، این مقام آمریکایی ادامه داد: در صورتی که مقصود آنها این باشد اشتباه است چرا که ما با تمام توان در تلاش هستیم تا با افزایش قدرت خود از ایرلاین دفاع کنیم و به این سیاست ادامه خواهیم داد. البته قطر ایرویز هنوز در این زمینه به صورت رسمی پیشنهادی را ارائه نداده اما هرگونه خرید بیش از 4.75 درصد از سهام شرکت آمریکایی امریکن ایرلاینز نیازمند تأیید هیأت مدیره آن خواهد بود.
رشد چک‌های برگشتی به ۱۳ هزار میلیارد تومان
آخرین آمار مربوط به مبادله چک از این حکایت دارد که در اردیبهشت ماه امسال حدود ۹.۶ میلیون فقره چک به مبلغ حدود ۵۹ هزار میلیارد تومان مبادله شده است. این رقم از نظر تعداد حدود ۲۸.۹ و از نظر مبلغ تا ۵۵.۵ درصد افزایش یافته است. در حالی چک‌های مبادله شده را مجموعه‌ای از چک‌های وصولی و برگشتی تشکیل می‌دهد که چک‌های وصولی در اردیبهشت حدود ۸.۱ میلیون فقره بوده که تا ۲۷ درصد رشد دارد. از سوی دیگر مبلغ چک‌های وصولی با رشد ۵۳ درصدی نسبت به ماه قبل به ۴۶ هزار میلیارد تومان رسیده است. در مجموع در اردیبهشت‌ماه در کل کشور ۸۴.۳ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۷۸.۱ درصد از کل مبلغ آن وصول شده است. چک‌های برگشتی آماری حدود ۱.۵ میلیون فقره از چک‌های مبادله شده را به خود اختصاص داده‌اند و مبلغی بالغ بر ۱۳ هزار میلیارد تومان را دربرمی‌گیرند. تعداد چک‌های برگشتی ۳۶ درصد و مبلغ آن تا ۶۲.۷ درصد افزایش یافته است. باید یادآور شد که در رشد چک‌های برگشتی، افزایش چک های مبادله شده مورد توجه است. بر اساس گزارش ایسنا، عمده دلایل برگشت حدود ۱.۵ میلیون فقره چک به کسری یا فقدان موجودی برمی‌گردد. به عبارتی از نظر تعداد ۹۷.۴ و از نظر مبلغ تا ۹۶.۳ درصد از کل چک‌های برگشتی به دلیل کسری یا فقدان موجودی بوده است.
 
منبع : تابناک

آدرس

تهران . خیابان شهید بهشتی . خیابان پاکستان . کوچه دوم . پلاک ۲۰

تلفن ۰۲۱۸۸۵۲۷۷۹۳ - ۰۲۱۸۸۷۳۵۹۵۲

ایمیل [email protected]