آتی سکه از دلار خط گرفت

اگر چه در دومین روز هفته فضای بازار آرام‌تر از روز شنبه بود و به‌سوی عادی شدن حرکت کرد، اما ریزش دلار در شروع معاملات و تغییر جهت آن در بعد از ظهر همین روز بازار سکه را تحت تاثیر قرار داده بود.
روز یکشنبه دلار از ریزش اول صبح از فاز کاهشی خارج شد و با ۲ تومان افزایش به قیمت ۳ هزار و ۷۵۰ تومان رسید، این در شرایطی است که به دلیل کاهش جو روانی حاصل از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری  سکه نیز تحت تاثیر نوسانات دلار قرار گرفت و در سررسیدهای مختلف با درصد تغییر قیمتی متفاوت به ثبت رسید.
به این ترتیب در معاملات دیروز سر رسیدهای فعال بازار آتی بورس کالا با روند های قیمتی متفاوتی رو به رو شد، به طوری که از ۵ سررسید بازار آتی سه سررسید با روند صعودی و دو سر رسید دیگر با کاهش قیمت به ثبت رسیدند.
همچنین حجم معاملات آتی سکه طی روز گذشته (شنبه) در بورس کالا به ۲ هزار ۴۲۴ قرارداد و ارزش آن به ۳۳۳ میلیارد ریال رسید .
از بازار نقدی چه خبر؟
طی روز یکشنبه برخلاف رشد قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی راه کاهشی خود را در پیش گرفت و با هزار تومان افت به قیمت یک میلیون و ۲۱۷ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، معامله‌گران سکه روز یکشنبه سعی کردند با احتیاط در معاملات حضور داشته باشند و در انتظار آغاز بازارهای جهانی از روز دوشنبه باشند.
تحلیل رویترز از کاهش تقاضای طلا در بازارهای آسیایی
قیمت طلا در بازارهای بین المللی طی هفته گذشته با رشد 2 درصدی روبرو شده و این بالاترین افزایش قیمت طلا از اواسط آوریل به شمار می رود.
بر اساس این گزارش تنش های سیاسی در آمریکا عامل اصلی رشد قیمت طلا و افزایش تقاضای مکان امن سرمایه گذاری بوده است.
یک تاجر بازار فلزات گرانبها در هنگ کنگ در این باره گفت: در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، تقاضای طلا در بازارهای آسیایی از ابتدای امسال تاکنون رشد نداشته است. البته این احتمال وجود دارد که اگر قیمت طلا 20 تا 30 دلار کاهش یابد، تقاضای فیزیکی در آسیا افزایش یابد. به گزارش سایت طلا، تقاضای طلا در بازار چین طی هفته گذشته با کاهش روبرو شده است، تقاضای طلا در چین قبل از این در 3 هفته متوالی با افزایش همراه شده بود.
رونالد لونگ تحلیلگر ارشد موسسه گلد دیلرز در این باره گفت: اگر قیمت طلا به 1220 تا 1225 دلار بازگردد، تقاضا در بازار چین افزایش خواهد یافت.
تقاضای طلا در بازار هند نیز طی هفته گذشته با کاهش روبرو شده است. فصل ازدواج و جشن های سراسری در هند رو به پایان است. این مساله موجب کاهش شدید تقاضای فیزیکی خواهد شد. قیمت طلا در هند طی هفته گذشته با رشد 2 درصدی روبرو شده است.
البته قیمت طلا در بازار هند تا حد زیادی به سیاست های مالیاتی دولت نیز بستگی دارد. تعرفه واردات طلا در هند هم اکنون 10 درصد تعیین شده است. به نظر می رسد با تمرکز بیشتر کشاورزان برای فعالیت های کشاورزی طی هفته های آینده تقاضای طلا در بازار این کشور با افت بیشتری همراه خواهد شد.
واردات طلای هند در آوریل با رشد 211 درصدی نسبت به سال قبل روبرو شده است. البته سنگاپور در بین کشورهای آسیایی یک مورد استثنایی بوده است. تقاضای طلا در بازار این کشور طی هفته گذشته با افزایش روبرو شده است. تقاضای نقره نیز در این کشور طی هفته گذشته افزایش داشته است. به نظر می رسد علت اصلی افزایش تقاضای طلا و نقره در سنگاپور، نگرانی سرمایه گذاران نسبت به نوسانات نرخ ارز بوده است.
به نظر می رسد نوسانات ارزش دلار و تنش های سیاسی آمریکا تاثیر زیادی بر وضعیت قیمت طلا و تقاضای آن در روزهای آینده خواهد داشت.
 
منبع : تابناک

آدرس

تهران . خیابان شهید بهشتی . خیابان پاکستان . کوچه دوم . پلاک ۲۰

تلفن ۰۲۱۸۸۵۲۷۷۹۳ - ۰۲۱۸۸۷۳۵۹۵۲

ایمیل [email protected]