از «توجیهات وزیر کار برای رشد بیکاری» تا «بهترین زمان برای خرید طلا»

در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.
 
 این پیمانه موضوعاتی همچون باقی ماندن شاخص کل بورس در کانال جدید، تغییرات بازار سکه و ارز، نخستین فرودگاه پر تردد کشور درسال ۹۵، وضعیت فولکس واگن پس از رسوایی، قیمت کامیون‌های صفر در بازار، رشد ۴۵ درصدی قیمت فولاد، افزایش قیمت لبنیات در بازار و کشورهایی که RAM های ایران را تامین می کنند را در بر دارد.
 
 
شاخص کل بورس با رشد در کانال جدید باقی ماند
 
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه 3 اردیبهشت ماه 96 با افزایش 88 واحدی به رقم 79 هزار و 390 واحد رسید. شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 30 واحدی به رقم 27 هزار و 560 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن نیز با 25 واحد رشد عدد 17 هزار و 369 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) 20 واحد رشد داشت و به عدد 13 هزار و 656 واحد رسید. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش 24 واحدی به رقم 87 هزار و 558 واحد دست یافت. شاخص بازار اول با افت 89 واحدی به رقم  55 هزار و 141 واحد رسید. شاخص بازار دوم نیز همانند روز گذشته با رشد خوبی همراه بود و توانست در پایان روز کاری بورس، با افزایش 1033 واحدی، عدد 175 هزار و 703 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص کل بورس بیشترین پیشروی را در ساعت 9:30 دقیقه در نقطه 79 هزار و 557 واحد رقم زد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش 4.5 واحدی به عدد 912 واحد رسید. 
 
تغییرات بازار سکه در سومین روز اردیبهشت
 
در جریان معاملات امروز (یکشنبه) بازار آزاد تهران، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۲۴۰۰ تومان افزایش به یک میلیون و ۲۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان رسید، ضمن اینکه هر قطعه سکه طرح قدیم یک میلیون و ۱۸۸ هزار تومان، نیم سکه ۶۹۲ هزار تومان، ربع سکه ۳۸۲ هزار و سکه یک گرمی ۲۵۳ هزار تومان است.
 
توجیهات وزیر کار برای رشد بیکاری
 
حاجی‌دلیگانی نماینده مجلس در خصوص جلسه روز یکشنبه ربیعی در مجلس اظهار داشت: ربیعی در جلسه غیرعلنی مجلس عنوان کرد که توقعات افراد جویای کار بالا رفته اما مهارت‌ها پایین آمده است. همچنین ربیعی به‌جای ارائه گزارش از کارهای انجام‌شده از ابتدای دولت تاکنون عنوان کرد که کشورهای دیگر نیز درگیر این وضعیت بوده‌اند. حاجی‌دلیگانی ادامه داد: وزیر کار گفت که رشد اقتصادی لزوماً همراه با ایجاد اشتغال نیست.
 
نخستین فرودگاه پر تردد کشور درسال ۹۵
 
طبق آمار منتشر شده از سوی گروه آمار هوانوردی و فرودگاهی اداره ‌کل مخابرات و فناوری اطلاعات هوانوردی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، مقایسه عملکرد فرودگاه‎ها نشان می‎دهد که سه فرودگاه مهرآباد ، مشهد و امام خمینی (ره) در سال 95 به ترتیب اولین ، دومین و سومین فرودگاه پر تردد کشور بودند.
آخرین وضعیت فولکس واگن پس از رسوایی!
 
دادگاه فدرال آمریکا در شهر دیترویت، شرکت خودروسازی فولکس واگن آلمان را به دلیل رسوایی تست آلایندگی خودروهای تولیدی به 2.8 میلیارد دلار جریمه نقدی و 3 سال فعالیت تحت نظارت آمریکا محکوم کرد. قرار است این شرکت تحت نظر یک شرکت مستقل به مدت سه سال فعالیت کند. پیشتر در طول دادگاه فولکس واگن به بکارگیری یک نرم افزار برای تقلب در آلایندگی خودروهای تولیدی این شرکت اعتراف کرد. این نرم افزار در زمان تست آلایندگی خودروها فعال شده و آلایندگی آنها را کاهش می داده و پس از انجام تست مجددا غیر فعال می‌شده که به افزایش آلایندگی این خودروها منجر می‌شده است.
 
قیمت فولاد ۴۵ درصد رشد کرد
 
انجمن فولاد جهانی پیش بینی کرد که رشد تقاضای جهانی برای فولاد در سال ۲۰۱۷ میلادی به یک میلیارد و ۵۳۵ میلیون تن معادل ۱.۳ درصد رشد برسد و این رقم برای سال ۲۰۱۸ میلادی یک میلیارد و ۵۴۹ میلیون تن باشد. این در حالی است که پیش از این در ماه اکتبر سال گذشته میلادی رقم ۵ دهم درصد برای رشد تقاضای فولاد جهانی در سال ۲۰۱۷ میلادی پیش بینی شده بود.؛ ضمن اینکه بهای آن از سال ۲۰۱۵ میلادی به بعد ۴۵ درصد افزایش یافته است.
 
دلار و درهم گران شدند، یورو ارزان
 
در پایان معاملات امروز (یکشنبه دوم اردیبهشت 96) بازار آزاد ارز، هر دلار آمریکا با افزایش 41 ریال نسبت به روز شنبه، به طور میانگین به قیمت 37 هزار و 435 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با کاهش 58 ریال همراه بود و به رقم 40 هزار و 107 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات 10 هزار و 302 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل، 21 ریال گران تر شده بود.
افزایش قیمت لبنیات در بازار
 
دومین ماه سال با افزایش قیمتها در بازار لبنیات شروع شد. به گزارش صداوسیما ، بررسی های میدانی از بازار لبنیات نشان می دهد که این کالا در دو هفته پس از پایان تعطیلات نوروزی با افزایش قیمت مواجه شده است. علی امیری صاحب یکی از فروشگاه های سطح شهر با اشاره به اینکه ماست و پنبه بیشترین افزایش قیمت را داشته است ، افزود: از بین برندهای فعال در زمینه لبنیات شرکت کاله از بیشترین افزایش قیمت را اعمال کرده است. وی با اشاره به افزایش هزار تومانی پنیر نیم کیلویی کاله ادامه داد : از 10 برند موجود در این بخش ، 4 برند در کالاهای خود افزایش قیمت را اعمال کرده است. این افزایش قیمتها در حالی اتفاق افتاده که شرکتهای تولیدی لبنیات دلیل خاصی را برای این تغییرات عنوان نکرده است. سراجی یکی دیگر از صاحبان فروشگاه با اشاره به افزایش قیمت شیر گفت: پنیر خامه ای که تا پیش از تعطیلات 2600 تومان فروخته می شد هم اکنون 2900 عرضه می شود. به گفته برخی از صاحبان فروشگاه ها ، برخی از شرکت های تامین لبنیات در بازار پس از افزایش قیمت محصولات ، اندکی این قیمت ها کاهش دادند.
 
کدام کشورها RAM های ایران را تامین می کنند؟
 
بر اساس آمار گمرک در 12 ماه منتهی به اسفند ماه سال 95 قریب به 3 تن حافظه فرار رايانه (RAM)، وارد کشور شده است. بر اساس آمار گمرک در 12 ماه منتهی به اسفند ماه سال 95 قریب به 3 تن حافظه فرار رايانه    (RAM)، به ارزش دلاری   596542  و ارزش ریالی 18173204581 وارد کشور شده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،  کشور چین  با صادرات بیش از  2 تن حافظه فرار رايانه    (RAM)، با ارزش دلاری  298090 و ارزش ریالی  9082860192   و همچنین  کشور امارات  با صادر کردن 634 کیلوگرم فرار رايانه    (RAM)، به ارزش دلاری 83697 و ارزش ریالی  2540966783 جزو کشورهایی هستند که این محصول را به ایران صادر می کنند.
بهترین زمان برای خرید طلا
 
جورج میلینگ استنلی رئیس موسسه سرمایه گذاری گلوبال اینوستورز در سخنانی گفت: در حالی که قیمت طلا نزدیک به بالاترین سطح خود در 5 ماه اخیر قرار دارد، به نظر من الان هم وقت مناسبی برای ادامه خرید خواهد بود چرا که قیمت جهانی طلا تا پایان امسال روندی صعودی خواهد داشت. بر اساس این گزارش قیمت طلا از ابتدای امسال تاکنون حدود 12 درصد رشد داشته است. وی افزود: نگرانی های سیاسی و اقتصادی در سطح بین المللی این امکان را فراهم خواهد کرد تا قیمت جهانی طی ماه های آینده نیز با افزایش بیشتری روبرو شود. این تحلیلگر ارشد اقتصادی گفت: نااطمینانی و نگرانی زیادی در بازارهای بین المللی وجود دارد. به نظر من ادامه نگرانی های سیاسی و اقتصادی در سطح جهانی موجب افزایش تقاضای مکان امن سرمایه گذاری برای طلا خواهد شد و این مساله در نهایت به نفع قیمت این فلز زرد خواهد بود. وی افزود: گرچه بخش زیادی از افزایش قیمت طلا از ابتدای امسال تاکنون به خاطر رشد تقاضای مکان امن سرمایه گذاری بوده ولی عوامل مهم دیگری نیز بر افزایش قیمت طلا موثر بوده است. به نقل سایت طلا، وی پیش بینی کرد که قیمت جهانی هر اونس طلا تا پایان امسال به بیش از 1375 دلار خواهد رسید و این احتمال وجود دارد که قیمت طلا تا 1400 دلار نیز افزایش یابد. اگر سطح روانی و مقاومتی 1300 دلاری شکسته شود روند صعودی قیمت طلا به سرعت ادامه خواهد یافت.

آدرس

تهران . خیابان شهید بهشتی . خیابان پاکستان . کوچه دوم . پلاک ۲۰

تلفن ۰۲۱۸۸۵۲۷۷۹۳ - ۰۲۱۸۸۷۳۵۹۵۲

ایمیل [email protected]