افزایش 30 درصدی تجارت روسیه و چین

با توجه به اطلاعات گمرکی چین و به نقل از ریا نووستی(RIA Novosti)، در سه ماهه اول سال جاری تجارت بین دو کشور روسیه و چین حدود 30 درصد افزایش داشته است. در سه ماهه اول سال 2017، تجارت دوجانبه بین این دو کشور به 18.1 میلیارد دلار رسیده است.

و به نقل از Russia Today، صادرات چین به روسیه  حدود 22.4 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته و به 8.43 میلیارد دلار رسیده و بالعکس صادرات روسیه به چین نیز با 36.1 درصد افزایش به 9.666 میلیارد دلار رسیده است.

در سال 2016 تجارت بین روسیه و چین با افزایش 2.2 درصد به 69.5 میلیارد دلار رسید و این در حالی بود که در همان سال صادرات چین با افزایش 7.3 درصدی به 37.3 میلیارد رسیده بود و  واردات از روسیه با کاهش 3.1 درصدی به 32.3 میلیارد دلار کاهش یافته بود.
 
در مصاحبه ای با خبرگزاری اسپوتنیک در ماه گذشته، ژانگ شیائو، سفیر چین به روسیه،خاطر نشان کرد، "پکن در سال جاری، انتظار دستیابی به موفقیت در زمینه تجارت بین الملل را دارد".
 
همچنین وی افزود، "پس از رکود تجاری در سال 2015 به دلیل عوامل خارجی، تجارت بین دوکشور چین و روسیه در سال 2016 افزایش یافت. در طول سال 2016 گردش مالی بین چین و روسیه با افزایش 2.2 درصدی نسبت به سال گذشته به 69.5 میلیارد دلار رسید".
 
وی خاطر نشان کرد، "با این که رشد 2.2 درصدی عدد چشم گیری نمی باشد اما با توجه به شرایط نامطلوب اقتصاد جهانی و کاهش حجم تجارت خارجی چین، این رقم نیز مطلوب به نظر می رسد".
 
علاوه بر تجارت، چین و روسیه تعدادی پروژه سرمایه گذاری مشترک نیز دارند.
 
این دو کشور به طور مشترک در پروژه ساخت خط لوله گاز سیبری و یک مرکز گاز طبیعی مایع (LNG) در شبه جزیره یامال در شمال روسیه همکاری میکنند. همچنین این کشورها در ساخت هواپیمای جت مسافربری پهن پیکر به رقابت با شرکت های ایرباس و بوئینگ می پردازند.

آدرس

تهران . خیابان شهید بهشتی . خیابان پاکستان . کوچه دوم . پلاک ۲۰

تلفن ۰۲۱۸۸۵۲۷۷۹۳ - ۰۲۱۸۸۷۳۵۹۵۲

ایمیل [email protected]